Horčík a jeho formy

Pridané: 09.05.2019

Horčík bežný smrteľník nikdy nedostane v čistej forme, pre naše šťastie, lebo je extrémne výbušný. Vo výživových doplnkoch sa horčík vždy predáva v určitej forme alebo zlúčenine. Tu je stručný prehľad jednotlivých zlúčenín:

Citrát horečnatý - na zápchu a obličkové kamene

Citrát horečnatý sa považuje za zlúčeninu horčíka s najlepšou biologickou dostupnosťou. Citrát horečnatý pomáha urýchľovať črevné pohyby, vhodný pre ľudí so sedavým zamestnaním alebo chronickou zápchou, dokonca aj pri nízkych dávkach (od 150 mg denne). Okrem toho, citrát pomáha predchádzať alebo dokonca rozpustiť obličkové kamene.

 

 

Bisglycinát horečnatý (magnézium chelát) - Pre lepší spánok

Bisglycinát horečnatý je organická zlúčenina horčíka, kde horčík je viazaný na aminokyselinu (glycín). Horčík môže niekedy dráždiť citlivú sliznicu žalúdka. Preto pri tejto forme horčíka, aminokyselina chráni citlivé sliznice v tráviacom trakte pred podráždením, takže bisglycinát horečnatý je veľmi dobre znášaný. Bisglycinát horečnatý sa aj veľmi dobre absorbuje - naviazaný na aminokyselinu – si nekonkuruje s iným minerálom na príjem do krvného obehu. Takisto takáto forma horčíka nemôže byť naviazaná napr. kyselinou fytovou). Nepôsobí laxatívne a je vhodný pre dlhodobé užívanie. Glycín má tiež zaujímavé účinky v centrálnom nervovom systéme a poskytuje upokojujúci a relaxačný účinok. Bisglycinát horečnatý preto prináša relaxáciu a lepší spánok do vášho života.

 

 

Magnézium malát - osviežuje a zmierňuje bolesť

Magnézium malát je zaujímavá možnosť pre ľudí, ktorí sú vždy unavení a vyčerpaní. Maláty sú soli kyseliny jablčnej, ktorá je zase vitalizujúcou zložkou enzýmov, ktoré sú dôležité pri tvorbe energie v našich bunkách. Pretože zlúčenina horčíka a kyseliny jablčnej sa dá ľahko rozdeliť, je magnéziummalát dobre rozpustný a veľmi biologicky dostupný.

 

 

Magnézim orotát - pre kardiovaskulárny systém

Magnézium orotát má veľmi dobrý účinok na kardiovaskulárny systém. Orotát je soľ kyseliny orotovej, ktorá okrem iného môže zvýšiť produkciu energie v srdci. Táto forma horčíka je ideálna pre srdce, ak sa magnézium orotát užíva v kombinácii s draslíkom. Pretože draslík posilňuje horčíkový efekt a zlepšuje jeho vstrebávanie do bunky.


Späť na zoznam článkov
Copyright 2017 - 2020 © ABC zdravia